11th International Conference on Practical Applications of Computational Biology & BioinformaticsW dniach 21-23 czerwca w Porto odbyła się jedenasta międzynarodowa konferencja Practical Applications of Computational Biology & Bioinformatics (PACBB 2017), zorganizowana przez Polytechnic of Porto. Tematem przewodnim konferencji było zastosowanie metod bioinformatycznych, uczenia maszynowego czy biologii systemowej w praktyce. W wydarzeniu brało udział 4 pracowników naszego zakładu, którzy przedstawili wynik swoich prac w ramach prezentacji ustnej:
Mgr inż. Agnieszka Cecotka zaprezentowała pracę „Novel Method of Identifying DNA Methylation Fingerprint of Acute Myeloid Leukaemia” autorstwa Cecotka A i Polanska J.
Mgr inż. Łukasz Król przedstawił pracę „Multidimensional Feature Selection and Interaction Mining with Decision Tree Based Ensemble Methods” autorstwa Krol L i Polanska J.
Dr inż. Michał Marczyk przedstawił swoją pracę „Processing 2D Gel Electrophoresis Images for Efficient Gaussian Mixture Modeling” .
Mgr inż. Joanna Żyła zaprezentowała pracę „Reproducibility of Finding Enriched Gene Sets in Biological Data Analysis” autorstwa Zyla J, Marczyk M, Polanska J.

Dodano: 2017-07-03

Najlepsi z Najlepszych! 2.0Miło nam poinformować, że projekt międzyuczelnianej grupy studentów "SPECTRE" uzyskał wsparcie finansowe w ramach programu Najlepsi z najlepszych! 2.0.
Grupa Spectre, pracująca pod opieką naukową Pani prof. Joanny Polańskiej, będzie zmagać się w prestiżowym konkursie Microsoft Imagine Cup 2018. Liderem zespołu jest Pan inż. Grzegorz Mrukwa, a aktywnymi członkami zespołu są studenci naszego Wydziału - Panowie Michał Gallus, Dariusz Kuchta i Sebastian Pustelnik - oraz Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie - Panowie Wojciech Wilgierz oraz Michał Wolny. Ze strony AGH w projekt zaangażował się Pan prof. Bogdan Kwolek.
Obrazowanie molekularne MALDI MSI ma olbrzymi potencjał badawczy i diagnostyczny w medycynie. Umożliwia kompleksowy pomiar metabolitów, peptydów i białek z uwzględnieniem ich zależności przestrzennych. Pozwala m.in. na identyfikację sygnatur molekularnych tkanek nowotworowych oraz badanie heterogeniczności guzów i ich zróżnicowania pomiędzy pacjentami. Brak jest narzędzi wspomagających równoczesną analizę dużej liczby wycinków tkankowych. Problemem jest duża złożoność i rozmiar danych. Dzięki wieloletniej współpracy z krajowymi i europejskimi ośrodkami badawczymi, naukowcy z WAEI opracowali nowatorskie metody ekstrakcji istotnych dla biologii molekularnej i diagnostyki medycznej informacji na bazie pomiarów spektrometrii masowej. Metody te rozwijane są przez zespół Spectre. Tworzony jest serwis internetowy dedykowany szerszemu zastosowaniu powstałych technik kompresji i analizy tych danych w laboratoriach badawczych na całym świecie.
Głównym celem projektu jest wsparcie udziału zespołu w konkursie Microsoft Imagine Cup 2018. Ten prestiżowy konkurs ma zakres globalny, a najlepsze projekty liczyć mogą na pomoc w procesie komercjalizacji produktu.

Zwycięskiemu zespołowi serdecznie gratulujemy i życzymy samych sukcesów!

http://www.nauka.gov.pl/komunikaty/wyniki-naboru-ofert-w-ramach-projektu-najlepsi-z-najlepszych-2-0.html

Dodano: 2017-06-30

Praktyki studenckie 2017Współpraca z naukowcami z Zakładu Analizy Eksploracyjnej danych to nie tylko możliwość publikacji wyników prac w najlepszych czasopismach lecz również możliwość odbycia ciekawych praktyk studenckich w renomowanych instytutach badawczych. Przekonała się o tym trójka studentów naszego wydziału. Pani Agata Raczyńska oraz pan Szymon Kocot odbędą wkrótce praktykę pod opieką Profesora Witolda Rzymana w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, zaś pani Aleksandra Suwalska poszerzy swoje horyzonty pod skrzydłami Profesora Rafała Tarnawskiego z Gliwickiego oddziału Instytutu Onkologii. W tym miejscu chcemy zaprosić wszystkich studentów do współpracy naukowej z naszym zakładem :). Wysyłamy również za granicę :) Drodzy studenci ... zapraszamy !!!

Dodano: 2017-06-29

Akademia Gimnazjalisty 2017 już za namiW ostatnim przedwakacyjnym tygodniu klasa 1d, z Gimnazjum im. Noblistów w Gliwicach, miała przyjemność wziąć udział w kolejnym wykładzie w ramach Akademii Gimnazjalisty na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej. Podczas spotkania, które poprowadzili: dr inż. Franciszek Binczyk, Aleksandra Suwalska oraz Szymon Kocot, uczniowie dowiedzieli się czym jest uczenie maszynowe i poznali jego przykłady. W drugiej części wykładu uczniowie zapoznali się z problematyką sieci neuronowych, które są sztucznymi strukturami zaprojektowanymi, by imitowały działanie naturalnego układu nerwowego, w szczególności mózgu i znajdują zastosowanie, np. w rozpoznawaniu jednostek chorobowych. Na koniec zajęć, uczniowie mieli możliwość interakcji z wytrenowaną siecią neuronową przystosowaną do rozpoznawania przedmiotów codziennego użytku. Mamy nadzieję że prelekcja była interesująca. Zapraszamy już za rok.

123

Dodano: 2017-06-25

Akademia GeCONiI - Rozproszone przetwarzanie danych w HadoopW dniu 9 czerwca w ramach kolejnej edycji Akademii GeCONiI odbyły się warsztaty poświęcone podstawom wykorzystania technologii Hadoop do rozproszonej analizy danych. Uczestnicy warsztatów mieli okazję zapoznać się z założeniami Hadoopa, architekturą, podstawowymi składowymi oraz przypadkami użycia w kontekście porównania z klasycznymi rozwiązaniami opartymi o relacyjne hurtownie danych. Ćwiczenie przeprowadzone zostało z wykorzystaniem dystrybucji Cloudera i uwzględniało narzędzia takie jak Spark i Impala. Zajęcia poprowadził Łukasz Król - doktorant w Zakładzie Analizy Eksploracyjnej Danych i specjalista ds. Hurtowni Danych i Business Intelligence w firmie Striped Giraffe. Slajdy dostępne są pod adresem:
https://www.slideshare.net/ukaszKrl6/presentations
Dodatkowe informacje

Dodano: 2017-06-12

   1   2   3   4   5