13th Central and Eastern European Proteomic ConferenceW dniach 23-26 września odbyła się 13. konferencja proteomiczna krajów Europy środkowej i wschodniej. Przedstawiciele naszych zespołów badawczych mieli okazję wymienić się doświadczeniami oraz zapoznać z bieżacymi badaniami w dziedzinach takich jak proteomika kliniczna, metabolomika lub proto-genomika. Członkowie naszego Zakładu zaprezentowali następujące referaty:
prof. dr hab. inż. Joanna Polańska: Machine Learning in the processing of proteomics data
dr inż. Anna Papież: Proteomics validation analysis for ischemic heart disease in Mayak workers
mgr inż. Katarzyna Frątczak: Comparative classification study for pan-cancer mass spectrometry imaging data
mgr inż. Anna Glodek: Can the spatial distribution in MSI support the identification of the isotopic envelope?
oraz mgr inż. Justyna Mika prezentowała poster pt. Biological processes associated with mutations present in anaplastic and papillary thyroid cancers co-existing in the same thyroid gland.

Dodano: 2019-09-23

Doktoranci ZAED już po obronachJest nam niezmiernie miło poinformować, że w ostatnich dniach odbyły się dwie publiczne obrony rozpraw doktorskich członków naszego zespołu. W dniu 13.09.2019 miała miejsce publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr inż. Anny Papież zatytułowanej "Integrative data analysis methods in multi-omics molecular biology studies for disease of affluence biomarker research". Po wysłuchaniu referatu, recenzji oraz dyskusji komisja wystosowała wniosek do Rady Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki o nadanie stopnia doktora nauk technicznych w dyscyplinie inżynieria biomedyczna specjalność bioinformatyka oraz wystosowała wniosek o wyróżnieniu pracy doktorskiej
Następnie 16.09.2019 swoją publiczną obronę rozprawy zatytułowanej "Generalized Distributed Monte Carlo Feature Selection for high dimensional problems" miał mgr inż. Łukasz Król. Podobnie jak kilka dni wcześniej obrona cechowała się wysokim poziomem, a komisja wystosowała wniosek do Rady Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki o nadanie mgr. inż. Łukaszowi Królowi stopnia doktora nauk technicznych w dyscyplinie informatyka techniczna i telekomunikacja specjalność data science.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów naukowych!

Ciekawostką historyczną tego wydarzenia jest fakt, iż uchwała w sprawie nadania tytułu doktora nauk technicznych Łukasza Króla było ostatnim przegłosowanym doktoratem w historii Rady Wydziału AEiI. Pierwszy tytuł doktora nauk technicznych z ramienia struktur tego wydziału w 1965 r. otrzymała dr inż Anna Skrzywan.

Dodano: 2019-09-17

Nanopore sequencing w PHEW dniach 29-30 lipca w Public Health England odbyło się szkolenie dotyczące nanopore sequencing. W szkoleniu wzięła udział mgr inż. Katarzyna Sieradzka. Wydarzenie to było okazją do zapoznania się z aktualnymi technikami i badaniami prowadzonymi w PHE. Szkolenie poświęcone było zarówno technicznym aspektom generacji danych z wykorzystaniem nanopore sequencing, jak również wprowadzeniu ogólnego obrazu późniejszej analizy takich danych.

Dodano: 2019-08-01

"Introduction to Immunology" na Warwick UniversityW dniach 8-9 lipca na Warwick University odbył się cykl wykładów zatytułowanych "Introduction to Immunology". W wydarzeniu wzięły udział dr inż. Joanna Żyła oraz mgr inż. Justyna Mika, które rozwijają narzędzia bioinformatyczne w analizie danych badających odpowiedź immunologiczną. Warsztaty poświęcone były zarówno podstawom funkcjonowania wrodzonej i nabytej odpowiedzi immunologicznej, jak i poruszały zaawansowane tematy takie jak immunoterapia, transplantologia i odpowiedź immunologiczna w nowotworach. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza będzie cennym źródłem zrozumienia analizowanych problemów i przyczyni się do dalszych sukcesów naukowych.

Dodano: 2019-07-16

Wybory do Rady DyscyplinySzanowni Państwo, miło jest nam poinformować, że w dniu dzisiejszym odbyły się wybory do Rady Dyscypliny Informatyka Techniczna i Telekomunikacja w Politechnice Śląskiej. Dwóch pracowników naszego Zakładu: prof. Bogdan Smołka i prof. Henryk Palus uzyskali w demokratycznych wyborach mandat i będą nas reprezentować w tym szacownym gremium. Gratulujemy!

Dodano: 2019-07-10

   1   2   3   4   5